Vše co se točí kolem počítačů

Dva systémy na jednom PC

Ano dva systémy na jednom počítači začíná být v dnešní době skoro nutnost.

Proč nutnost? pro normálního uživatele jednoduchá odpověď hra nebo program, který nebude fungovat v jednom systému bude fungovat v druhém systému. No a podle mě toto je gro proč dva systémy.

Jak nainstalovat dva systémy na jeden počítač, když si přečtete nápovědu ve Windows XP na toto téma zjistíte že musíte první nainstalovat Windows 95/98/Me a potom Windows XP, Postup instalace je celkem jednoduchý bez nějakých větších zádrhelů a vůbec se neliší od normální instalace. Budu popisovat svou osobní zkušenost se dvěma systémy a to Win 98/Me a Windows XP.

Takže jak na to, jak už jsem se zmínil začít musíme Windowsem 98 nebo Me a nainstalujeme jej na pevný disk, ale na jiný oddíl než ten kde budete mít Windows XP protože nemůžete mít dva systémy na jednom oddílu! Taková běžná praxe alespoſ má je že mám na svém počítači tři oddíly C:, D:, E: kde na C: mám Windows XP na D: jsou nainstalovány hry a jen hry :-) a oddíl E: slouží k záloze a k nahrání druhého systému Windows 98 po nainstalování Windows 98/Me si nahrajeme všechny ovladače pro provoz , ale nemusíme můžeme to nechat na pozdější dobu. Potom vložíme CD Windows XP a nabotujeme z něho a začneme instalovat Win XP vše se bude tvářit jako kdyby tam druhý systém ani nebyl, vše poznáme až se systém nainstaluje a nastane poslední restartování počítače vyskočí na Vás uvítací menu kde si můžeme vybrat ze dvou nabídek Windows XP a Windows 98 pokud nic nebudeme provádět najede Windows XP.

Ještě upozornění: Při instalaci Win XP nesmíte dát formátovat disk na NTFS to můžete udělat později, a musíte při instalaci jak se ptá na ten formát disku zadat Ponechat soubory na disku beze změn potom budou zachovány oba dva systémy. Pokud dáte formát disku nainstalujete Win XP ale Windows 98 nebude v počáteční nabídce při startu!

Úvodní menu pro výběr systému si můžeme jednoduše změnit a to ve Windows XP Tento počítač/Vlastností/ Spuštění a zotavení systému/Nastavení.

Dva systémy

Pokud si budete chtít změnit názvy systémů na úvodní obrazovce můžete to udělat celkem jednoduše a to v souboru Boot.ini kde je v uvozovkách napsán název systému který se zobrazuje při startu, takže stačí je přepsat a nový název se projeví při dalším startu. Musím upozornit že tuto operaci s tímto souborem by měl provádět trochu zkušenější uživatel protože tento soubor je implicitně skrytý a při jeho poškození si koledujete o nenajetí systému!

Další má zkušenost je ta že pokud budeme používat program ve win 98 musíte ho nainstalovat ve Win 98 aby Vám zde fungoval to platí i o hrách, jsou však i výjimky kdy stačí mít nainstalovanou hru ve Win XP a v pohodě ji spustíte i v win 98 chce to jen zkoušet a zkoušet :-)